
Fototerapia noworodków - dla ciekawskich
FOTOTERAPIA NOWORODKÓW
Krótko o fototerapii noworodków dla ciekawskich
Fototerapia noworodków to naświetlanie stosowane u maluchów cierpiących na żółtaczkę. Żółtaczka fizjologiczna sama w sobie jest zjawiskiem naturalnym i bardzo często spotykanym. Według danych obserwuje się ją u 80 proc. wcześniaków i 60 proc. dzieci urodzonych o czasie. Żółtaczka powstaje w wyniku naturalnego rozpadu hemoglobiny znajdującej się w czerwonych krwinkach. Do głównych symptomów żółtaczki noworodków należy zażółcenie skóry oraz gałek ocznych. Natomiast przyczyną tego zjawiska jest wzrost stężenia bilirubiny, a więc żółtego barwnika żółciowego
Żółtaczka fizjologiczna pojawia się w ok. 2-3 dobie życia noworodka i zwykle zanika do 10 dnia życia dziecka. W przypadku żółtaczki fizjologicznej, poziom bilirubiny znajduje się w normie dla danego wieku dziecka. W przypadku wcześniaków żółtaczka rozpoczyna się nieco później i trwa trochę dłużej niż u dzieci urodzonych o czasie. W żółtaczce fizjologicznej prawidłowy poziom bilirubiny u noworodka nie przekracza normy stężenia 10 mg/dl w badaniu przeskórnym bilirubinometrem lub 15 mg/dl w badaniu krwi. W większości przypadków żółtaczka nie jest groźna. Często występuje jako stan przejściowy i nie wymaga leczenia.
Przedłużająca się żółtaczka nie jest jednak stanem fizjologicznym i wymaga dalszej diagnostyki. Niepokój powinno wzbudzić również ustąpienie żółtaczki i jej ponowne pojawienie się.
Leczenie żółtaczki u noworodków
Żółtaczka patologiczna u noworodka wymaga bezwzględnego leczenia, ponieważ wysokie stężenia bilirubiny są szkodliwe dla mózgu dziecka, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Prawidłowo leczona żółtaczka u noworodka nie powoduje powikłań i nie powinna być zagrożeniem dla życia dziecka.
Nasiloną lub przedłużającą się żółtaczkę u noworodka leczy się za pomocą fototerapii. Fototerapia noworodków polega na naświetlaniu dzieci za pomocą lampy UV. Leczenie za pomocą fototerapii powoduje rozpad bilirubiny, dzięki czemu jej stężenie jest stopniowo zmniejszane. W większości przypadku urządzeń do fototerapii noworodków rozebrany maluch musi leżeć pod lampą, a jego oczy muszą być zasłonięte specjalną opaską, tak aby uniknąć uszkodzeń siatkówki. U chłopców zakrywa się także jądra. Z tego powodu kontakt dziecka z rodzicami ogranicza się tylko do czynności pielęgnacyjnych i karmienia. Kto nie był w takiej sytuacji nie zrozumie, że dla młodej matki nie jest to takie proste. Noworodki potrzebują dużo bliskości, więc często pokazują swoje niezadowolenie z powodu leżenia daleko od mamy. Wskazaniem dla mam chcących karmić piersią jest częste przystawianie dziecka, co utrudnia leżenie pod lampą do fototerapii. Powoduje to frustrację zarówno u dziecka, jak i mamy. Wiemy jak to jest – my też przez to przechodziliśmy :)
Dlatego postawiliśmy na innowacyjność i wyszliśmy na drogę rodzicom, którzy chcą wyleczyć dziecko z żółtaczki, dając mu w tym czasie to czego teraz najbardziej potrzebuje, czyli bliskości.