do kasy suma: 0,00 zł
Producenci

Depresja – jakie objawy towarzyszą jej najczęściej? Odpowiadamy

Każdy z nas odczuwa czasem smutek. Z reguły mają na to wpływ różne czynniki i wydarzenia, które w pewien sposób dotykają człowieka. Bywa jednak, że obniżony nastrój utrzymuje się dłuższy czas i towarzyszy temu wiele innych symptomów. W takim przypadku nie można wykluczyć depresji. Jakie objawy jej towarzyszą i jak można sobie z nią poradzić? Odpowiadamy na te pytania w poniższym wpisie.

Czym jest depresja?

Depresja zyskała miano choroby cywilizacyjnej naszych czasów. To powszechne zaburzenie nastroju, które wiąże się z uporczywym dla chorego smutkiem i brakiem możliwości odczuwania przyjemności. Zdarza się, że osoba cierpiąca na depresję czuje wręcz fizyczne cierpienie, co wpływa na jej funkcjonowanie na co dzień. Nieleczona depresja może prowadzić nawet do prób samobójczych.

Nie da się ukryć, że chorują coraz młodsze osoby. Nie ma znaczenia płeć, status społeczny czy styl życia – depresja może dotknąć każdego. Choć świadomość tego problemu rośnie, rozpoznanie choroby wciąż jest trudne ze względu na dość niespecyficzne objawy towarzyszące depresji.

Depresja – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Depresja jest podstępną chorobą – jej objawy nie są z reguły oczywiste. Najczęściej jednak mają charakter psychiczny. Początki schorzenia są bardzo podobne – nastrój chorego zaczyna się pogarszać i traci on siłę na wykonywanie obowiązków. Woli spędzać czas w samotności, unika ludzi i wyjścia z domu. Jakie objawy towarzyszą depresji? Do najczęściej występujących symptomów możemy zaliczyć:

– obniżoną samoocenę,

– nieuzasadniony lęk,

– przewlekły smutek,

– poczucie winy,

– myśli samobójcze,

– nieuzasadnione dolegliwości bólowe,

– zaburzenia miesiączkowania lub problemy z erekcją,

– drżenie rąk,

– uczucie duszności,

– bezsenność lub nadmierna senność,

– ciągłe zmęczenie,

– problemy z koncentracją,

– przewlekłe bóle głowy.

Jak odróżnić depresję od smutku?

Osoba podejrzewająca u siebie depresję często zwleka ze zgłoszeniem się po pomoc. Jest to związane z trudnością w odróżnieniu choroby od wyraźnego obniżenia nastroju, do którego dochodzi u wielu osób. Smutek może być objawem depresji, jednak często wynika też z chwilowych problemów czy zmiany pogody. Warto zaznaczyć, że tymczasowe obniżenie nastroju jest czymś naturalnym – to emocje, których nie powinniśmy się wyzbywać.

Zatem jak skutecznie odróżnić smutek od depresji? Podstawowym kryterium jest czas trwania. Obniżony nastrój zwykle mija samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Depresji towarzyszą wyraźne objawy dodatkowe. Smutek, jaki się wówczas pojawia, może prowadzić do uczucia rezygnacji i myśli samobójczych.

Jak pomóc sobie w depresji?

Depresja jest chorobą, którą bezwzględnie należy leczyć. Warto zacząć od zgłoszenia się po pomoc do poradni psychologicznej. Wówczas specjaliści ocenią stan chorego i pokierują go dalej. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba, mogą zalecić konieczność rozpoczęcia psychoterapii, farmakoterapii lub leczenie w ośrodku zamkniętym.

Lekarze mogą też polecić fototerapię – może być wsparciem w procesie leczenia depresji. Polega na naświetlaniu specjalną lampą antydepresyjną. Działanie urządzenia opiera się na emisji światła zbliżonego do naturalnego, o określonej temperaturze, barwie i długości fali.

Decyzję dotyczącą zakupu lampy antydepresyjnej należy podjąć w porozumieniu z lekarzem. Jego zadaniem jest dopasowanie odpowiednich parametrów i czasu trwania terapii. Należy jednak pamiętać o tym, że fototerapia nie może zastępować leczenia zaleconego przez specjalistę – powinna je jedynie uzupełniać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl