do kasy suma: 0,00 zł
Producenci

Jaką lampę antydepresyjną wybrać? Dowiedz się, jakie kryteria mają znaczenie

Depresja sezonowa to specyficzne, choć często lekceważone zaburzenie nastroju, z którego objawami borykamy się z reguły w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak uznaje się, że najważniejszą z nich jest zmniejszenie ilości słonecznych dni w tych porach roku, a tym samym mniejsza ekspozycja na naturalne światło. Aktualnie depresję leczy się głównie farmakologicznie, jednak lekarz może zaproponować także lampę antydepresyjną. Jaką wybrać i czym należy się kierować przy jej zakupie? Czytaj dalej – podpowiadamy.

Czym jest lampa antydepresyjna?

Już w starożytności doceniano dobroczynny wpływ słońca na samopoczucie. Dziś wiemy już, że ekspozycja na naturalne światło umożliwia produkcję witaminy D, która odpowiada za wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie. Co najważniejsze, promienie słoneczne zwiększają poziom serotoniny – hormonu odpowiadającego za dobry nastrój.

Jesienią i zimą, gdy brakuje dziennego światła, odczuwamy senność, zmęczenie i nierzadko obniżenie samopoczucia. Zmiany zachodzące w przyrodzie mogą jednak prowadzić dalej – w efekcie pojawia się apatia i smutek, które często są początkiem depresji sezonowej – bezwzględnie należy ją leczyć. Lekarze najczęściej zalecają farmakologię, ale mogą też polecić fototerapię, do której niezbędna jest lampa antydepresyjna.

To urządzenie działające na podobnej zasadzie, co inne źródła światła – emituje światło najbardziej zbliżone do naturalnego, o określonej barwie, temperaturze i długości fali. Innymi słowy, rekompensuje niedobór naturalnych promieni słonecznych.

Jaką lampę antydepresyjną wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele lamp antydepresyjnych. Różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także parametrami technicznymi. To inwestycja na lata, dlatego wybór odpowiedniego wariantu musi być dobrze przemyślany. Model, którego użytkowanie ma przynieść efekty, powinien spełniać Twoje wymagania. Jaką lampę antydepresyjną warto wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, dzięki którym wybierzesz najlepszy dla siebie wariant.

Moc lampy

Fenomen lamp antydepresyjnych polega na tym, że emitują światło o barwie i temperaturze zbliżonej do naturalnych promieni słonecznych. Wyższa moc zainstalowanych modułów LED pozwala na zachowanie większego dystansu terapeutycznego, czyli odległości użytkownika od lampy, co daje większy komfort i zwiększa efektywność światłoterapii. Postaraj się też wybrać produkt, który ma długą żywotność – niektóre mogą działać nawet do 100 000 godzin, co pozwala na kilka lat swobodnego użytkowania.

Dystans terapeutyczny

Jak wspomnieliśmy wyżej, odpowiednio dobrana moc lampy pozwala na zwiększenie dystansu między użytkownikiem a źródłem światła. Uznaje się, że natężenie światła powinno mieć wartość zbliżoną do 10 000 luksów, co umożliwia wygodne korzystanie z lampy, nawet jeśli użytkownik jest od niej oddalony o około 60 cm.

Regulacja natężenia światła

Jaka lampa antydepresyjna jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – taka, którą można dopasować do własnych potrzeb. Właśnie dlatego warto wybrać model z funkcją regulacji natężenia światła. Taka lampa pozwala na użytkowanie nie tylko w ramach światłoterapii – może być zwyczajnym źródłem światła.

Rodzaj lampy

Wiesz już, jakie parametry techniczne mają znaczenie podczas zakupu lampy antydepresyjnej. Nie bez znaczenia pozostaje jej design. Oświetlenie do światłoterapii występuje w wielu różnych formach. Wybierając model dla siebie, musisz zdecydować, czy bardziej odpowiadają Ci lampy:

stojące – ich dużym atutem jest mobilność. Można ustawić je w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby bez trudu przestawić. Z reguły mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można z nich swobodnie korzystać nawet na małej przestrzeni;

sufitowe – przypominają klasyczne oświetlenie, które jest zwykle użytkowane w mieszkaniu. Jeśli wybierzesz model z możliwością regulacji natężenia światła, bez problemu może służyć zarówno jako urządzenie do światłoterapii, jak i zwykła lampa;

wieszane – wyróżniają je kompaktowe wymiary i możliwość powieszenia na dowolnej przestrzeni na ścianie. Nie zajmują miejsca użytkowego na podłodze czy biurku.

Rozmiar

Lampa antydepresyjna ma być skuteczna i bezproblemowa w użytkowaniu. Właśnie dlatego musisz przemyśleć, na jak duży model możesz sobie pozwolić. Ten aspekt ma szczególne znaczenie, jeśli zamierzasz korzystać z lampy jedynie podczas jesieni i zimy. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na swobodne przechowywanie dużego urządzenia po sezonie, warto wybrać mniejszy model.

Design

Lampy antydepresyjne – jak klasyczne oświetlenie – należy dopasować do wystroju wnętrza. Współczesne urządzenia wyróżniają się prostym designem, który bez trudu dopasujesz do aranżacji wnętrza. Nie da się ukryć, że prezentują się nowocześnie, a jednocześnie dość minimalistycznie. Dzięki temu lampa może być kolejnym ciekawym dodatkiem dekoracyjnym. W wielu projektach przeważa neutralny kolor, czyli biel, która dobrze komponuje się z każdą aranżacją.

Energooszczędność

Dostępne na rynku lampy mogą być zasilane akumulatorowo lub sieciowo. W tym aspekcie bez wątpienia należy kierować się swoją wygodą. Choć w starszych modelach można spotkać jeszcze świetlówki, to nowoczesne urządzenia pracują w oparciu o technologię LED. Wybierając to drugie rozwiązanie, możesz liczyć na dłuższą żywotność lampy i zdecydowanie niższy pobór prądu niż podczas korzystania z tradycyjnych źródeł światła.

Certyfikat

Skuteczna lampa antydepresyjna powinna mieć status wyrobu medycznego. To oznacza, że jej właściwości potwierdza stosowny certyfikat medyczny. To gwarancja jakości i bezpieczeństwa użytkowania.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model lampy antydepresyjnej, pamiętaj, że światłoterapia wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista dopasuje do Twoich potrzeb odpowiednie natężenie, częstotliwość terapii i czas jej trwania. Doradzi też, w jaki sposób najlepiej wykorzystać właściwości lampy. Światłoterapia może uzupełniać proces leczenia i iść w parze z zaleconą przez lekarza farmakologią, ale pod żadnym pozorem nie może jej zastąpić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl