Przygnębienie, smutek, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją często towarzyszą nam w miesiącach jesienno-zimowych. Depresja sezonowa – bo o niej mowa – dotyka coraz więcej osób. Za jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu uznaje się zmniejszenie ekspozycji na naturalne światło słoneczne. Jako uzupełnienie farmakoterapii lekarz może zalecić fototerapię, którą realizuje się za pomocą lampy antydepresyjnej. Jak ją stosować i o czym należy pamiętać? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Lampa antydepresyjna – co warto o niej wiedzieć?
Nie od dziś wiadomo, że naturalne światło słoneczne umożliwia produkcję witaminy D3, która odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie. Co ważne, ma też związek z regulacją dopaminy, czyli neuroprzekaźnika, od którego zależy m.in. nasze samopoczucie. Jesienią i zimą, gdy ekspozycja na słońce jest ograniczona, w organizmie mogą pojawiać się niepokojące zmiany, takie jak senność, zmęczenie, rozdrażnienie i obniżenie samopoczucia. W dużej mierze wynikają one z braku witaminy D3.
Warto pamiętać, że z pozoru niewinne zaburzenie nastroju może przerodzić się w depresję sezonową. Wówczas niezbędna może okazać się wizyta u lekarza. Specjalista – po wnikliwym wywiadzie – z reguły zaleca farmakoterapię, ale może też polecić fototerapię. Aby móc ją podjąć, potrzebujesz lampy antydepresyjnej. To urządzenie emitujące światło zbliżone do światła słonecznego. Jego zadaniem jest pobudzenie wydzielania melatoniny, która bezpośrednio wpływa na nasz nastrój.
Dla kogo lampa antydepresyjna to dobre rozwiązanie?
Fototerapia wspomagająca proces leczenia depresji i zaburzeń nastroju wymaga konsultacji z lekarzem. Porozmawiaj z nim o lampie antydepresyjnej, jeśli:
– odczuwasz lęk, smutek i nieuzasadnione obawy,
– borykasz się z wahaniami nastroju,
– czujesz rozdrażnienie,
– nie masz chęci do działania,
– masz trudności z koncentracją,
– tracisz zainteresowania i chęć do realizowania pasji.
Warto rozważyć to rozwiązanie także w ramach profilaktyki, zanim pojawią się pierwsze objawy depresji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Światłoterapia, co do której zalecenia zostały wydane przez lekarza, jest całkowicie bezpieczna.
Niestety istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania lampy antydepresyjnej. Fototerapii nie powinny poddawać się osoby ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową – ekspozycja na światło może być przyczyną manii. Konsultacja ze specjalistą jest też szczególnie konieczna, jeśli cierpisz na choroby oczu. Niektóre stosowane na stałe leki mogą powodować uczulenie na światło – takie przypadki także należy konsultować z lekarzem.
Jak dopasować odpowiednią lampę antydepresyjną?
Dostępne na rynku lampy antydepresyjne mają różne parametry techniczne. Jaki model warto wybrać? Do najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować podczas zakupów, zaliczamy:
– moc – od tego parametru w dużym stopniu zależy wygoda użytkowania lampy. Im wyższą moc modułów LED wybierzesz, tym większą odległość od źródła światła będziesz mógł zachować podczas naświetlania;
– dystans terapeutyczny – to odległość użytkownika od lampy. Jeśli chcesz komfortowo korzystać z urządzenia, wybierz model, którego natężenie światła ma wartość zbliżoną do 10 000 luksów. Wówczas będzie możliwe zachowanie nawet 60 cm dystansu terapeutycznego;
– certyfikat – na rynku dostępne są różne rodzaje lamp antydepresyjnych. Koniecznie wybierz urządzenie, które ma status wyrobu medycznego, a także posiada odpowiedni certyfikat potwierdzający jakość i bezpieczeństwo stosowania lampy;
– możliwość regulacji natężenia światła – lampa antydepresyjna powinna być dopasowana do Twoich potrzeb, dlatego postaraj się wybrać model, którego natężenie światła możesz dostosować do swoich oczekiwań;
– rodzaj i rozmiar – lampy antydepresyjne mogą być stosowane jako zwyczajne źródła światła, o ile wybierzesz model z możliwością regulacji natężenia światła. Możesz zatem zdecydować się na oświetlenie sufitowe, stojące i wieszane. Równie istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru.
Lampa antydepresyjna – jak ją stosować?
Jeżeli zamierzasz zdecydować się na zakup oświetlenia do światłoterapii, pamiętaj, że niezbędna jest konsultacja medyczna. Lekarz dopasuje czas i częstotliwość terapii, a także doradzi, jakie natężenie powinna mieć lampa antydepresyjna. Jak stosować to urządzenie? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze zasady.
Pora dnia
Uznaje się, że najlepiej używać lampy antydepresyjnej w ciągu pierwszych 2 godzin od pobudki. Zrezygnuj z jej stosowania wieczorem, jeśli zamierzasz położyć się spać – działanie lampy ogranicza produkcję melatoniny, czyli hormonu snu.
Czas trwania sesji
Skuteczność terapii światłem zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest czas trwania naświetlania. Długość sesji w dużej mierze zależy od mocy i dystansu terapeutycznego, jaki oferuje wybrany przez Ciebie model lampy. Jeżeli oświetlenie antydepresyjne ma status wyrobu medycznego, to możesz mieć pewność, że wszystkie te parametry są podane w specyfikacji urządzenia. Jak należy stosować lampę antydepresyjną? Możesz z niej korzystać cały rok, nawet kilka razy w ciągu dnia. Przyjmuje się, że naświetlanie będzie skuteczne, jeśli przeprowadzisz je w dystansie terapeutycznym pozwalającym na osiągnięcie natężenia 10 000 luksów przez około 30 minut dziennie. Zacznij jednak od nieco krótszych sesji – na początek 10-15 minut w zupełności wystarczy.
Regularność
Światłoterapia jest skuteczna, o ile stosuje się ją regularnie. W okresach jesienno-zimowych, a szczególnie jeśli zauważysz u siebie spadek energii, senność czy obniżenie nastroju, warto używać lampy codziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Jeżeli zamierzasz stosować oświetlenie antydepresyjne profilaktycznie, to postaraj się używać go kilka razy w tygodniu przez cały okres jesienno-zimowy, dzięki czemu utrzymasz dobry nastrój i odpowiedni poziom energii.
Jak stosować lampę antydepresyjną? Musisz znajdować się w dystansie terapeutycznym, a emitowane światło powinno docierać do oczu. Nie musisz patrzeć na urządzenie – możesz w tym czasie np. czytać lub pracować. Pamiętaj jednak, by stosować lampę zgodnie z zaleceniami lekarza.