Przygnębienie, smutek, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją często towarzyszą nam w miesiącach jesienno-zimowych. Depresja sezonowa – bo o niej mowa – dotyka coraz więcej osób. Za jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu uznaje się zmniejszenie ekspozycji na naturalne światło słoneczne. Jako uzupełnienie farmakoterapii lekarz może zalecić fototerapię, którą realizuje się za pomocą lampy antydepresyjnej. Jak ją stosować i o czym należy pamiętać? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Każdy z nas odczuwa czasem smutek. Z reguły mają na to wpływ różne czynniki i wydarzenia, które w pewien sposób dotykają człowieka. Bywa jednak, że obniżony nastrój utrzymuje się dłuższy czas i towarzyszy temu wiele innych symptomów. W takim przypadku nie można wykluczyć depresji. Jakie objawy jej towarzyszą i jak można sobie z nią poradzić? Odpowiadamy na te pytania w poniższym wpisie.
Depresja sezonowa to specyficzne, choć często lekceważone zaburzenie nastroju, z którego objawami borykamy się z reguły w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak uznaje się, że najważniejszą z nich jest zmniejszenie ilości słonecznych dni w tych porach roku, a tym samym mniejsza ekspozycja na naturalne światło. Aktualnie depresję leczy się głównie farmakologicznie, jednak lekarz może zaproponować także lampę antydepresyjną. Jaką wybrać i czym należy się kierować przy jej zakupie? Czytaj dalej – podpowiadamy.
Podróże samolotem cieszą się dużą popularnością. Pozwalają bowiem zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jednak mogą też niekorzystnie odbić się na ludzkim zdrowiu. Pojawienie się w ciągu kilkunastu godzin w całkiem innej strefie czasowej wybija człowieka z normalnego rytmu dobowego, w którym do tej pory funkcjonował. To właśnie jest jet lag. Jak sobie z nim radzić?
Każdy wie, że dla większości organizmów światło słoneczne jest wręcz niezbędne do życia. Doskonale widać to na przykładzie roślin. Jednak dla ludzi energia słoneczna także jest bardzo ważna. Brak światła oznacza zmniejszoną produkcję witaminy D i zaburzenia w wydzielaniu melatoniny. Prowadzić też może do depresji sezonowej.
Depresja sezonowa, a więc choroba afektywna sezonowa lub sezonowe zaburzenie nastroju to zaburzenie depresyjne, które pojawia się jesienią i trwa aż do wiosny. We wrześniu i październiku dni stają się coraz krótsze, a deszczowa pogoda nie zachęca do spacerowania. Wielu ludzi traci chęci do życia i najchętniej spędzałby całe dnie w łóżku. Ten smutek może zacząć utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czy jest na to jakiś sposób?
Wybór urządzenia do fototerapii nie jest trudny, chociaż w pierwszej chwili ilość dostępnych na rynku modeli może przytłoczyć. Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótkie zestawienie, w którym omawiamy najpopularniejsze lampy antydepresyjne, a konkretnie ich rodzaje oraz działanie.
Liczba osób cierpiących na problemy psychiczne ciągle się zwiększa. Niekiedy wpływ na nastrój ma pora roku, szczególnie jesień i zima. Pacjenci, którzy zmagają się z sezonową chandrą, szukają rozwiązania w różnych miejscach.
Światłoterapia, w trakcie której wykorzystuje się specjalne lampy, może przynieść dla pacjentów stosujących ten rodzaj kuracji wiele korzyści. Jakich? Dowiecie się tego z naszego wpisu. Zapraszamy do lektury!
Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego na co dzień sprawy, światło odgrywa w naszym życiu znaczącą rolę, odpowiadając często za nasze samopoczucie i kondycję całego organizmu. W niniejszym artykule przybliżamy temat światłoterapii.
Brak naturalnego światła może negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest fototerapia przy użyciu specjalnych lamp antydepresyjnych, o czym piszemy w niniejszym artykule.

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, czym różnią się lampy antydepresyjne te za 100 złotych od tych za 2,5 tysiąca złotych. Co w ogóle mi daje ten certyfikat medyczny lampy antydepresyjnej? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziesz w tym artykule.