do kasy suma: 0,00 zł

Światłoterapia

sklep z lampami do fototerapii

Światłoterapia

to inaczej leczenie światłem. Ma ona wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Podczas fototerapii pobudzane są naturalne procesy regeneracyjne, wzmocniony układ odpornościowy czy poprawione krążenie krwi. Dzięki falom świetlnym można również wpłynąć na skórę i odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. Dobroczynnych skutków lamp do fototerapii jest wiele. Światło zastosowane w naszych produktach ma na celu poprawę Twojej kondycji psychicznej, regulację snu i pozbycie się bezsenności, zwiększenie efektywności Twojej pracy oraz pozbycie się efektu jet-lag, związanego z częstym podróżowaniem dalekimi lotami (lampy antydepresyjne). Światło stosowane w części naszych produktów ma również wpływ na zmniejszenie poziomu bilirubiny u noworodków (lampy do fototerapii noworodków).

 

Światłoterapia a badania naukowe

Czy światłoterapia działa? Czy lampy antydepresyjne są skuteczne? Leczenie światłem to ściema? Taa... leczenie światłem, ciekawe...

To często poddawana w wątpliwość metoda leczenia. Istnienie zależności pomiędzy miesięcznym czasem nasłonecznienia a ryzykiem samobójstw została potwierdzona przez naukowców, m.in. Fotisa Papadopoulosanaukowca z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają pozytywny wpływ światłoterapii zarówno na zaburzenia depresyjne:

  • depresja sezonowa (choroba afektywna sezonowa, SAD, więcej tutaj)
  • depresja ciążowa i poporodowa
  • depresją stwierdzoną przez lekarza psychiatrę.

jaki i również niezwiązane z depresją:

  • jet lag - zespół nagłej zmiany strefy czasowej
  • bezsenność - zaburzenia snu
  • praca zmianowa
  • nowotwory

Spójrzmy na to z drugiej strony, dlaczego w okresie jesienno-zimowym częściej czujemy się znudzeni, zdołowani, ospali, miewamy gorsze samopoczucie? Również nasz metabolizm jest wolniejszy. Wiecie dlaczego? ... dokładnie - dni są krótsze, pogoda często pochmurna a to powoduje, że nasz organizm ma niedobory naturalnego światła słonecznego. Zarówno polscy jaki i zagraniczni badacze potwierdzają pozytywny wpływ światłoterapii i wskazują ją jako metodę leczenia depresji sezonowej oraz jako wsparcie przy leczeniu depresji endogennej, ale nie tylko.

Badania naukowe opisujące wpływ fototerapii na zdrowie:

  1. Fototerapia, postęp zastosowań w psychiatrii i innych dziedzinach medycyny
  2. Wpływ jasnego światła na parametry psychofizjologiczne pracowników zmiany dziennej
  3. Short exposure to light treatment improves depression scores in patients with seasonal affective disorder
  4. Psychic and somatic anxiety differentially predict response to light therapy in women with seasonal affective disorder
  5. Response to light therapy in seasonal affective disorder: personality disorders and temperament as predictors of outcome
  6. Leczenie depresji poporodowej - Edra Urban & Partner

lampy do światłoterapii

 

Dla ciekawskich:

Dobroczynne działanie światła jest przenoszone za pośrednictwem siatkówki oka przez nerwy wzrokowe. Niezbędne jest zatem działanie światła na poziomie oczu chorego. Mechanizm działania fototerapii jest związany z wewnętrznym zegarem biologicznym, który zlokalizowany jest w przedniej części podwzgórza, nazywanym jądrem nadwzrokowym. Ten wewnętrzny zegar reguluje nasz rytm okołodobowy, który ma wpływ na wiele funkcji organizmu. Do odpowiedniego działania tego zegara przyczyniają się bodźce zewnętrzne. Do najważniejszych takich bodźców należy światło. Receptory siatkówki odbierają bodźce świetlne i przekazywane drogą siatkówkowo-podwzgórzową do szyszynki powodują wydzielanie szeregu neurotransmiterów. Takimi neuroprzekaźnikami są między innymi melatonina, serotonina czy kortyzol.

 

Czym jest melatonina?

Melatonina to hormon odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie naszego zegara biologicznego. Reguluje nasz rytm dobowy, czyli wpływa na pory snu i czuwania. Za produkcję melatoniny odpowiada szyszynka, znajdującą się w międzymózgowiu. Ilość wydzielanej melatoniny jest różny w zależności od pory dnia. W nocy produkcja melatoniny jest znacznie wyższa niż w ciągu dnia, a największe jej stężenie występuje najczęściej pomiędzy godziną 24 a 3 w nocy. Jest to związane z mechanizmem wydzielania melatoniny, który powiązany jest z obecnością światła. Za pomocą układu nerwowego trafiają do szyszynki informacje na temat poziomu oświetlenia, a na tej podstawie szyszynka reguluje ilość produkowanej melatoniny. Poziom melatoniny ma więc wpływ na nasz sen a także komfort naszego życia.

 

Melatonina a wiek

Rytm dobowy związany z wydzielaniem melatoniny pojawia się dopiero pomiędzy 6. a 9. tygodniem życia i w pełni wykształca się do 27. tygodnia. Ilość produkowanej melatoniny zależy również od wieku. U dzieci synteza tego hormonu jest trzykrotnie większa niż u dorosłych. Po 80 roku życia, stężenie melatoniny znacznie spada i jest od 5 do 10 razy mniejsze niż u młodych osób. Wpływ na ten fakt ma wapnienie struktur szyszynki wraz z wiekiem. Z tego powodu często starsi ludzie skarżą się na problemy ze snem. Brak snu jest jednak bardzo szkodliwy dla organizmu. Bezsenność ma wpływ na pogorszenie kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej, stany nerwicowe, a także nasilenie objawów innych chorób współistniejących.

 

Wpływ melatoniny na organizm i zaburzenia związane z melatoniną

Rozpad melatoniny następuje głównie w wątrobie, a wydalanie jej następuje z moczem i kałem. Działanie melatoniny polega na zbudowaniu całego naszego rytmu dobowego i zegara biologicznego. Melatonina poprawia sen fizjologiczny, a także ma zdolność wymiatania wolnych rodników tlenowych. W przypadku osób pracujących w trybie zmianowym, rytm dobowy i procesy wydzielania melatoniny ulegają zaburzeniom. Nasz zegar biologiczny ulega rozregulowaniu, co może prowadzić do wielu chorób, w tym do chorób nowotworowych, cukrzycy oraz nadwagi i otyłości. Produkcja melatoniny powoduje, że jesteśmy senni, a organizm potrzebuje odpoczynku. Dodatkowo melatonina bierze udział w stabilizowaniu temperatury ciała i regulacji pracy tarczycy. Melatonina jest także doskonałym antyoksydantem, przez co uniemożliwia wolnym rodnikom uszkadzanie białek, lipidów czy kwasów nukleinowych w naszym organizmie. Poziom tego hormonu ma również wpływ na niektóre choroby psychiczne. Obniżony poziom melatoniny obserwuje się bowiem m.in. u pacjentów z depresją, schizofrenią czy u alkoholików.

bezsenność fototerapia

CZY WIESZ, ŻE:

W południe w trakcie słonecznego letniego dnia natężenie oświetlenia wynosi około 100 000 luksów. Jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy niebo jest zachmurzone, poziom natężenia światła to wyłącznie od 1000 do 2000 luksów . W pomieszczeniach domowych i biurowych natężenie światła to tylko 50-500 luksów . Poziom natężenia oświetlenia ma wpływ na na nasz rytm dobowy, a co za tym idzie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

 

JEŚLI CHCESZ MIEĆ WPŁYW NA SWOJE SAMOPOCZUCIE I ZDROWIE KLIKNIJ TUTAJ I ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ LAMP ANTYDEPRESYJNYCH

  tagi:

lampy antydepresyjne Wrocław, sklep online z lampami antydepresyjnymi, światłoterapia czy działa, lampa antydepresyjna czy działa, fototerapia badania naukowe, skuteczność fototerapii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl