do kasy suma: 0,00 zł
Producenci

Jet lag - jak sobie radzić z nagłymi zmianami kilku stref czasowych?

Podróże samolotem cieszą się dużą popularnością. Pozwalają bowiem zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jednak mogą też niekorzystnie odbić się na ludzkim zdrowiu. Pojawienie się w ciągu kilkunastu godzin w całkiem innej strefie czasowej wybija człowieka z normalnego rytmu dobowego, w którym do tej pory funkcjonował. To właśnie jest jet lag. Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze jet lag?

Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Dotyczy osób, które odbywają długie podróże w kierunku równoleżnikowym. Zaburzenie to wynika z powolnego dostosowywania się zegara biologicznego człowieka do czasu, który jest w miejscu docelowym. Jet lag dotyka każdego, kto w krótkim czasie przekracza przynajmniej trzy strefy czasowe. Wynika to z desynchronizacji rytmu snu i czuwania, co jest efektem zmiany stref czasowych. Nasilenie objawów to w dużej mierze kwestia indywidualna. 

Daleka, długa podróż związana ze zmianą stref czasowych zaburza funkcjonowanie zegara biologicznego. Zakłócony zostaje rytm spania i czuwania, a także przebieg wielu funkcji organizmu. Pojawia się brak apetytu i ból głowy. Człowiek czuje się zmęczony i nie może normalnie funkcjonować. Najbardziej uciążliwe dla organizmu jest przekroczenie w krótkim czasie więcej niż czterech stref czasowych. Negatywne skutki są silniej odczuwane przy podróży z zachodu na wschód, bo skraca się wtedy doba. Czas odczuwania jet lag to ⅔ ilości pokonanych stref czasowych. 

Jet lag - jak sobie radzić ze zmianami stref czasowych?

Duże zmęczenie niekiedy może skutecznie uniemożliwić realizację planów związanych z daną podróżą. Na szczęście negatywne skutki jet lag można w dużej mierze ograniczyć. Duże znaczenie ma na pewno odpowiednie przygotowanie do podróży. Warto już na kilka dni przed wylotem rozpocząć reset swojego zegara biologicznego. Przy podróży na zachód dobrze jest kłaść się do łóżka 1-2 godziny wcześniej niż zwykle. Należy też pamiętać o wypoczynku. Wskazana jest aktywność fizyczna i zdrowa, lekka dieta. Przed podróżą nie zaleca się picia kawy czy alkohol. Po przybyciu w dane miejsce trzeba jak najszybciej dostosować się do aktualnej strefy czasowej. 

Jet lag - jak sobie z nim radzić przy pomocy fototerapii

Rozpoczęta jeszcze przed podróżą fototerapia pozwala pomóc dostosować się organizmowi do nowego środowiska. Można też rozważyć przyjmowanie melatoniny w niewielkich ilościach, ale jedynie przez kilka dni po przylocie. Produkt warto kupić w swoim kraju ojczystym, gdyż za granicą czasem spotkać się można z podróbkami. Wtedy w tabletkach znajdować się mogą zbyt małe ilości substancji czynnej. Czasem można sięgnąć również po leki nasenne. Dotyczy to przede wszystkim podróży na wschód. 

Jet lag niestety często skutecznie uprzykrza podróże zagraniczne. Dlatego podczas planowania urlopu w dalekim kraju czy wyjazdu służbowego warto pamiętać o działaniach profilaktycznych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl