do kasy suma: 0,00 zł
Producenci

Lampy antydepresyjne - ich rodzaje i działanie

Wybór urządzenia do fototerapii nie jest trudny, chociaż w pierwszej chwili ilość dostępnych na rynku modeli może przytłoczyć. Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótkie zestawienie, w którym omawiamy najpopularniejsze lampy antydepresyjne, a konkretnie ich rodzaje oraz działanie. Przypominamy, że o tym, czym jest światłoterapia, pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach.

Lampy antydepresyjne – działanie

Urządzenia do terapii światłem działają tak, jak wszystkie inne źródła światła. Za pomocą diody elektroluminescencyjnej emitują światło o określonym kolorze, temperaturze barwowej i długości fali. Jedyną różnicą między tego rodzaju urządzeniem, a zwykłym oświetleniem domowym jest to, że światło jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Imitowanie światła naturalnego ma za zadanie zredukować produkcję melatoniny, hormonu stresu i zwiększyć produkcję serotoniny, hormonu szczęścia.

Rodzaje lamp antydepresyjnych

Urządzenia te dzielimy na kilka grup, w zależności od przyjętego kryterium. Wyróżniamy modele:

  • sufitowe – na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnego oświetlenia domowego. Za sprawą klasycznego wyglądu mogą służyć jednocześnie jako urządzanie do terapii światłem, jak i oświetlenie pomieszczenia. Sprawdzają się w przypadkach, gdy zalecone są długie sesje terapeutyczne;
  • stojące – to najpopularniejsza grupa urządzeń do fototerapii. Są mobilne, cechują się niewielkimi rozmiarami oraz funkcjonalnością w użytkowaniu. Można postawić je tam, gdzie spędza się czas i w wybranym miejscu zażyć sesję fototerapeutyczną;
  • wieszane – mogą posłużyć jednocześnie jako ozdobny kinkiet oraz urządzenie do fototerapii. Nie trzeba wygospodarowywać na nie dodatkowej przestrzeni w domu.

Urządzenia odróżnia się od siebie także ze względu na sposób zasilania. Wyróżniamy modele akumulatorowe oraz sieciowe. Te, które należą do pierwszej grupy należy naładować przed sesją. Te, które należą do drugiej grupy muszą w trakcie sesji pobierać prąd z gniazdka.

Lampy antydepresyjne LED

Obecnie dostępne na rynku urządzenia do fototerapii wykonywanie są w zdecydowanej większości w technologii LED. Oznacza to, że źródłem światła są w nich energooszczędne diody elektroluminescencyjne, które pobierają małe ilości energii. W dalszym ciągu istnieje również możliwość zakupu lampy ze świetlówkami. Jest to starsza technologia stosowana wyłącznie w modelu Fotovita.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl